logo    Chrbtica.eu  Pomôcky pre zdravý život  Zdravotné pomôcky pre Váš ZDRAVÝ POSTOJ k životu, zdravé sedenie, cestovanie, prácu i oddych 

Hľadáme spolupracovníkov, predajcov, lekárne, rehabilitačné centrá ktoré majú záujem o predaj cvičebných a rehabilitačných pomôcok.

» Ozónoterapia
Ozónoterapia

Ozónová terapia, alebo ozónoterapia predstavuje jednu z najnovších liečebných procedúr, pričom na Slovensku sa pomaly ale isto dostáva svojimi výsledkami do popredia vo využívaní vrámci neoperačných miniinvannzívnych ošetrení.

 

Kedy vlastne pociťujeme bolesti chrbta, bolesti krížov, trnutie končatín, bolesťi hlavy, necitlivelosť prstov, rúk, nôh, alebo časti tela pri problémoch s platničkami?

K vyššie uvedeným stavom dochádza, keď platnička, alebo jej výrastky tlačia na nerv, čo pociťujeme ako bolesť alebo trnutie na rôznych častiach tela.
Pri útlaku na krčnú a vyššiu driekovú miechu môže ísť o bolesti hlavy (niekedy až migrenózne stavy), horných končatín, tŕpnutie horných končatín, závrate,...
Pri tlaku na spodnú driekovú časť miechy bývajú prejavy v dolných končatinách, prípadne tŕpnutie bokov a iné.

 

Ozón po aplikácii vrámci zákroku a v čase po zákroku pôsobí na poškodenú medzistavcovú platničku a aj na poškodený nervový koreň.

 

Ide o liečbu "medicínskym ozónom"(koncentrovaná zmes kyslíku a ozónu), ktorý je v presne stanovenom množstve a koncentrácii vstrekovaný na problematické miesto. Pri ozónoterapii sú používané bezpečné koncentrácie zmesi ozónu a kyslíku v rozpätí 10-30 ug/ml.

Ozón pôsobí na uvoľnenie vody z jadra platničky, čím dochádza k zníženiu tlaku v platničke, čo má za následok zmenšenia jej objemu a následne k zníženiu tlaku medzistavcovej platničky na nervový koreň. Ozón pôsobí zároveň protiopuchovo, protizápalovo a analgeticky (utišuje bolesť), čím prispieva k lepšiemu hojeniu podráždeného nervu a tým k bezprostrednému zmierneniu bolesti.

 

Výhody ozónoterapie:
- kratšia rekonvalescencia ako pri operácii chrbtice
- kratšia PNka
- efektívnejšia ako klasická rehabilitácia
- pacient je menej traumatizovaný ako pri operácii
- možnosť opakovania pri neúspechu
- nevznikajú zrasty, zápalové procesy a následné komplikácie ako pri operácii
- vykonáva sa pri plnom vedomí pacienta
- úspešnosť až 75-80% v oblasti "L" a dokonca až 80-90% úspešnosť v oblasti "C"!

 

Spôsoby aplikácie ozónoterapie:
- paravertebrálna aplikácia - vtlakovanie zmesi ozónu a kyslíka do podkožia a svalstva v oblasti poškodenej medzistavcovj platničky - najpoužívanejšia
- intraforaminálna aplikácia - vtlakovanie zmesi ozónu a kyslíka do otvoru chrbticového kanála, kde vystupuje nervový koreň z chrbtice
- intradiskálna aplikácia - vtlakovanie zmesi ozónu a kyslíka priamo do tela medzistavcovej platničky

 

Aplikácia ozónovej terapie je za plného vedomia pacienta. Po ozónoterapii je pacient ponechaný v polohe ležmo na sledovanie prípadnej reakcie v ambulantnej starostlivosti. Následný kľudový režim na lôžku podporí správny účinok zmesi ozónu a kyslíka v aplikovanej oblasti.

 

Čo je zväčša potrebné na ozónoterapiou?
- písomné odporučenie neurológa
- CT alebo MR chrbtice (podľa konkrétneho strediska - vhodné je sa informovať najneskôr pri objednávaní termínu na ozónoterapiu)
- € (ide o platený zákrok, treba si ovšem zistiť, či Vám časť alebo celý neprepláca Vaša zdravotná poisťovňa)

Po ozónoterapii vynechajte aspoň na týždeň cvičenie s dynamickým sedákom alebo fitloptou a uprednostnite sedenie na klasickom sedáku alebo  na kľakačke.

 

 

www.chrbtica.eu

 


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

imgozonoterapia imgPV img25.10.2013 10:10
imgako casto ozonoterapia imgRS img11.02.2013 22:26
img img imgimgRe: ako casto ozonoterapia imgBarbora img29.06.2014 22:25
imgre: bolest imgchrbtica img08.01.2012 20:43
imgbolest imgzaneta popovicova img15.10.2011 21:55
imgbolest imgzaneta popovicova img15.10.2011 21:52
imgopakovane imgMaja img08.09.2011 16:45

 

YWNlZ